veri analizi, veri raporlama, analiz, raporlama, analiz ve raporlama, analiz png, raporlama png

Analiz Ve Raporlama Nedir? Analiz Ve Raporlama Sırasında Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?


Günümüzde internet dünyası oldukça gelişmiştir ve hemen hemen her alanda binlerce internet sitesi yer almaktadır. Eskiden basit bir alan adı alıp düzenli içerik girerek iyi sonuçlar yakalamak oldukça basitken günümüzde rekabet seviyesinin oldukça yüksek olması, iyi sonuçlar alınmasının önüne geçmektedir. Bu sebepten dolayı analiz ve raporlama oldukça önemlidir. Ancak ülkemizde çoğu kişi analiz ve raporlama nedir sorusunun cevabını dahi bilmemektedir. Biz bu yazımızda sizler için Analiz ve raporlama nedir sorusunun cevabını araştırdık ve dikkat etmeniz gereken noktaları belirledik.

Analiz Ve Raporlama Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Öncelikle analiz ve raporlama yapacağınız araçları belirlemeniz gerekmektedir. Günümüzde bunun için Google Analytics ve Yandex Metrika oldukça sık kullanılmaktadır. Bunları dışında aylık ve yıllık ücretler ödeyip kullanabileceğiniz farklı araçlar mevcuttur. Bu araçlara kayıt olduktan sonra analiz ve raporlamada dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Oturum Sayısı: Oturum sayısı, sitenize günlük olarak giriş yapan kişileri temsil etmektedir. Özellikle, sitenize daha önceden girmiş kişilerin tekrar girmesi siteniz için oldukça olumludur.
  • Hemen Çıkma Oranı: Hemen çıkma oranı ne kadar düşükse, web siteniz için oldukça olumludur. Ancak günümüz blog sitelerinin ortalama hemen çıkma oranının %70 civarında olduğunu söyleyebiliriz.

  • Sayfa Görüntülenmeleri: Analiz ve raporlama yaparken mutlaka sayfa görüntülenmelerine de dikkat etmelisiniz. Özellikle sitenize giren kullanıcıların başka sayfalara göz atıp atmadığına mutlaka odaklanın.
Analiz ve raporlama işi, işin uzmanına bırakılırsa detaylı raporlamalar ve daha derin analizler sayesinde istemiş olduğunuz verilere daha çabuk ulaşabilirsiniz. Siz de analiz ve raporlama hizmeti ya da sadece analiz hizmeti satın almak istiyorsanız bizi arayın!